Како да се оптимизира Твојот блог за Прелистувачи


Многу клиенти ме прашуваат како да се привлечат повеќе сообраќај кон нивните блогови. До сега најверојатно сте слушнале дека блоговите се одличен ресурс за да се води, како и клиенти за вашиот бизнис. Најдобар начин да се направи тоа е преку создавање пребарувач пријателски блог постови кои се индексирани во пребарувачите. Кога луѓето бараат информации за теми ќе разговараат во вашиот блог се појавува на страниците на пребарувачот резултат страници. Потенцијални клиенти тогаш се во можност да го прочитате она што имаат да кажат и да добиете на вашите мејлинг листата.

Така, сега сето тоа се сведува на техники кои ви помогне да ефикасно да се оптимизира на вашиот блог за пребарувачите. Еве неколку совети и идеи за да го прават токму тоа:

- Креирање на клучни зборови Богата Header за вашиот Блог. Насловот се повторува на сите страници на блогот. Со тоа што сигурни дека вашата заглавие го содржи насочени клучни зборови, вие сте во можност да добиете повеќе од вашиот блог страници индексирани во пребарувачите.

- Однесувајте се кон секој блог пост како посебна, Optimizable страна. Употреба на процесот на оптимизација на секој блог пост. Ова значи дека треба да се создаде оптимизиран титула за секој пост, најдете насочени клучни зборови за секој пост и ткаат на клучни зборови во текстот на вашиот пост е.

- Бидете сигурни дека секој блог пост Име на датотеката се описни. Различни софтвер за блогирање се однесува поинаку, но некои од нив ќе се јавите на вашиот блог постови 2.html, 3.HTML, 4.HTML, итн. Како што гледаш, тоа не е многу описни и не е особено корисно да или луѓе или пребарувачи. Кога ќе се создаде побарала “Како обука им помага на бизнис Сопствениците”, нарекувајќи “како помага-Тренер-бизнис-owners.html” е многу подобра наслов од “5.HTML”

Осигурајте се дека вашиот блогирањето софтвер создава описни имиња на датотеки за вашиот блог постови; тоа е подобро и за човековите читателите и за пребарување пајаци.

- Земете линкови укажува на вашиот Блог. Квалитет линкови до вашиот блог значи повеќе блог посетители и повисоки пребарувач ВТА. Тековни линкови пребарувач алгоритми вредност на вашиот блог, што значи дека има врски што укажува на вашиот блог ќе се подобри пребарувач рангирање на вашиот блог.

- Земете ја вашата Блог Наведени во Блог Директориуми. Блог директориуми се одличен извор на добивање на еднонасочни линкови до вашиот блог. Од блог директориум поврзува многу пати се еднонасочно (тие водат до вас, но не водат назад до нив), тие се одлични за зајакнување на вашиот пребарувач рангови. Ја многу еднонасочни врски што укажува на вашиот веб-сајт ќе го подобри вашето пребарување ВТА.

Блогот е одлична маркетиншка алатка, но вашиот блог не ќе се привлечат повеќе води и клиенти за вашиот бизнис, ако не го користите оптимизација техники за оптимизација на вашиот блог и да се привлечат наменет сообраќај пребарувач да го.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>